Atrakcje KOTLINY KŁODZKIEJ

    Nasz niezwykły region posiada kilkaset atrakcji turystycznych i miejsc wartych zobaczenia!

Znajdziecie tutaj miejsca do aktywnego wypoczynku o każdej porze roku jak i spokojnego relaksu.

Niezliczone zabytki architektury, muzea, punkty widokowe, szlaki turystyczne, skarby przyrody, osobliwości natury i niesamowite miejsca czekają na małych i dużych odkrywców!

    Bezpośrednio pod domem przebiega szlak edukacyjny. Łączy się on ze szlakami rowerowymi i pieszymi PTTK.

 

W naszym domu gościnnym posiadamy mapy, przewodniki, książki o atrakcjach regionu.

 

KURORTY ZDROJOWE - UZDROWISKA

W najbliższej okolicy znajdziemy wiele kurortów oferujących leczenie, rehabilitację, zabiegi SPA i medycynę estetyczną. Większość miejscowości uzdrowiskowych ma kilkusetletnie tradycje w przywracaniu zdrowia i piękna, bazując na lokalnych wodach mineralnych i górskim klimacie.

Do najważniejszych z nich należą:

 

  • POLANICA ZDRÓJ (6km)
  • DUSZNIKI ZDRÓJ  (10km)
  • KUDOWA ZDRÓJ (21km)
  • DŁUGOPOLE ZDRÓJ (22km)
  • LĄDEK ZDRÓJ (25km)

 

OŚRODKI I KURORTY NARCIARSKIE

 

ZIELENIEC (28km)

 

CZARNA GÓRA (31km)

 

SPALONA (21km)

 

TRASY NART BIEGOWYCH (Spalona, Jamrozowa Polana, Bielice)

 

NATURA

SZCZELINIEC WIELKI

Jest to najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów.

Na szczyt prowadzi kręty szlak wiodący schodami składającymi się 665 stopni! Na górze znajduje się piękne stare schronisko z tarasami widokowymi, dalej skalny labirynt w piaskowcu ze szczelinami, niesamowitymi formami skalnymi i punktami widokowymi z panoramą Sudetów. Wejście na szczyt i przemierzenie trasy zajmie około 2 godzin.

BŁĘDNE SKAŁY

Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały ma powierzchnię ok. 22 ha, znajduje się na wysokości 915m n.p.m. i położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów.

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA

Największa jaskinia w Sudetach, przez wielu uznawana za najpiękniejszą ze względu na bogatą szatę naciekową. Jaskinia swą nazwę zawdzięcza odkryciom szczątków niedźwiedzi. Obecnie żyją w niej nietoperze i drobne bezkręgowce. Łączna długość korytarzy to ponad 2,5 km, najwyższą częścią jest sala "Szampańska" o wysokości 50 metrów, natomiast największą sala Mastodonta, ma ona  ponad 100 metrów długości i do 30 metrów wysokości oraz 30-40 metrów szerokości.
Wejścia do jaskini są limitowane, dlatego przed przyjazdem do nas warto wcześniej zarezerwować bilety na stronie:
http://jaskinianiedzwiedzia.pl/dla-zwiedzajacych/rezerwacja-indywidualna

WODOSPAD WILCZKI

Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, drugi co do wysokości w Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim, którego pionowe skały osiągają nawet 25 m. Wokół wodospadu rośnie piękny, stary las mieszany i wznoszą się malownicze skałki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem objęte są od 1958 roku ochroną i tworzą rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”. Teren rezerwatu przystosowany jest do zwiedzania. Nad wodospadem znajduje się mostek, a wokół niego wyznaczono ścieżki oraz schodki prowadzące do tarasów widokowych, tak by można było oglądać wodospad i wąwóz z każdej strony. Rezerwat znajduje się zaraz przy wjeździe do Międzygórza, dojście do niego możliwe jest bezpośrednio z położonego obok parkingu lub też z centrum miejscowości alejką spacerową.

Mapa z atrakcjami regionu Ziemi Kłodzkiej

Zapraszamy do skorzystania z naszej mapy. Na mapie zaznaczyliśmy dla Państwa najciekawsze atrakcje naszego regionu. Dla Państwa wygody podzieliliśmy je na trzy grupy tematyczne: sport i turystyka aktywna, architektura oraz natura które można dowolnie włączać lub wyłączać. Klikając na wybraną atrakcję macie Państwo możliwości obejrzenia charakterystycznego zdjęcia oraz krótkiego opisu miejsca. Z mapy najwygodniej korzysta się w trybie pełnoekranowy - przycisk [ ] w prawym górnym rogu mapy.